مقالات آموزشی

بررسی و مقایسه الکتروموتور و ژنراتور

بررسی و مقایسه الکتروموتور و ژنراتور

تفاوت الکتروموتور و ژنراتور از لحاظ کاربرد، عملکرد و کارایی هستند هر چند که الکتروموتور و ژنراتور کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارند و از تجهیزات مهم صنعتی به شمار می‌روند.

الکتروموتور وسیله‌ای است که قابلیت تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی را دارد و ژنراتور وسیله‌ای است که قابلیت تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی را دارد و برعکس عمل می‌کند.

در این مطلب از سایت پویان می‌خواهیم اطلاعاتی درباره تفاوت الکترموتور و ژنراتور در اختیار شما قرار دهیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

الکتروموتور و ژنراتور

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتورماشینی است که انرژی الکتریکی را به حرکت مکانیکی تبدیل می‌کند به‌طورکلی زمانی که حامل جریان الکتریسیته تحت تأثیر یک میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد، نیرویی بر روی آن حامل جریان از سوی میدان مغناطیسی اعمال می‌شود. بیشترموتورهای الکتریکیدوار بوده؛ اما موتور خطی نیز وجود دارد.

هر الکتروموتور از دو بخش متحرک و محرک تشکیل شده است که به بخش متحرک، روتور و به بخشی که ثابت است و درون موتور قرار دارد، استاتور می‌گویند. روتور به دلیل گشتاور ناشی از نیروی ایجاد شده توسط میدان مغناطیسی در استاتور به دور محور خود می‌چرند.

ژنراتور چیست؟

ژنراتور وسیله‌ای است که انرژی مکانیکی به دست آمده از منبع بیرونی را به انرژی الکتریکی بعنوان خروجی تبدیل می‌کند

ژانراتورها با استفاده از انرژی مکانیکی عرضه شده و با ایجاد حرکت و تولید بار الکتریکی در سیم پیچ‌ها در مدار الکتریکی، برق را به عنوان خروجی سیستم تولید خواهد کرد. این جریان، شارژ الکتریکی جریان الکتریکی عرضه شده توسط ژنراتور است.

الکترموتور چگونه کار میکند؟

الکتروموتورهای مغناطیسی براساس قوانین الکترومغناطیسی کار می‌کنند این موتور‌ها انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند.

الکتروموتورها شامل دو بخشی اصلی یعنی استاتور و روتور هستند، استاتور شامل یک سیم روی قالب فلزی است که به منبع تغذیه الکتریکی وصل می‌شود، روتور شامل یک میدان مغناطیسی دائمی تولید شده توسط جریان الکتریکی است که داخل استاتور قرار گرفته است.

هنگامی که جریان الکتریکی از طریق سیم ‌های استاتور عبور می‌کنر یک میدان مغناطیسی در داخل استاتور تولید می‌شود این میدان مغناطیسی سبب چرخش روتور در داخل استاتور می‌شود، همچنین جریان الکتریکی در استاتور باعث تولید میدان مغناطیس در داخل آن می‌شود که باعث ایجاد نیروی الکترومغناطیسی در روتور می‌شود که نیروی الکترومغناطیسی سبب چرخش روتور در داخل استاتور و رز نهایت انرژی الکتریکی به مکانیکی تبدیل می‌شود.

الکتروموتور و ژنراتور

ژنراتور چگونه کار می‌کند؟

ژانراتورها نیز براساس اصول الکترومغناطیسی کار می‌کند، ژانراتورها برای تولید جریان الکتریکی از انرژی مکانیکی استفاده می‌کنند.

ژانراتورها شامل یک روتور و استاتور می‌شوند، روتور شامل یک میدان مغناطیسی دائمی است که به دور محور مرکزی دورانی خود می‌چرخد، استاتور شامل سیم‌های الکتریکی است که در اطراق روتور قرار می‌گیرند هنگامی که روتور با سرعت معین در داخل استاتور چرخش می‌کند میدان مغناطیسی روتور به سیم‌های استاتور حرکت می‌کند و جریان الکتریکی در سیم‌های استاتور ایجاد می‌شود.

این جریان الکتریکی با استفاده از سیم کش قابل انتقال به یک محل تجمع می‌شود و برای تامین برق برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقدار جریان الکتریکی و ولتاژ تولیدی به دلیل نوع و سرعت چرخش روتور تعداد سیم‌های استاتور قابل تنظیم است.

در برخی از ژانراتورها برای تولید میدان مغناطیسی از مواد مغناطیسی دائمی استفاده می‌شود و در برخی دیگر میدان مغناطیسی با استفاده از جریان الکتریکی تولید می‌شود که از طریق سیم‌های روتور عبور می‌کند.

کاربرد الکترموتور

الکترموتور انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند این دستگاه در انواع مختلفی تولید می‌سور و به دلیل کاربرد گسترده‌ای که دارند در صنایع مختلفی استفاده می‌شود از مهم‌ترین کاربر آن می‌توان به خودروهای الکتریکی، ابزارهای خانگی، ماشین آلات صنعتی، ابزارهای دندانپزشکی اشاره کرد.

کاربرد ژنراتور

ژنراتور دستگاه‌هایی هستند که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند این امر با استفاده ار اصول فیزیکی انجام می‌سود ژانراتورها در مکان‌هایی که به تامین برق نیاز دارند استفاده می‌شوند مخصوصا در مکان‌هایی که به صورت موقت یا دائم از شبکه برق عمومی مانند بیمارستان‌ها و سایت‌های ساخت و سازها استفاده می‌کنند.

ژانراتورها می‌توانند در تولید برق از منابع انرژی تجدید ناپذیر مانند باد و خورشید نیز استفاده کنند.

مزایای الکتروموتور

الکتروموتورها وسیله‌ای هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند و به دلیل ویژگی‌ها و مزایایی که دارند که در صنایع مختلف کاربرد دارند در این بخش از مقاله می‌خواهیم مزایای الکتروموتورها را برای شما بیان کنیم.

کارایی بالا: الکتروموتورها با انتقال انرژی به صوت الکتریکی کارایی بالایی دارند که سیب افزایش سرعت و کارایی دستگاه می‌شود.

عمر طولانی: الکتروموتورها با نگهداری مناسب عمر طولانی دارند و برای مدت زمان طولانی قابل استفاده هستند.

صرفه جویی در مصرف انرژی: الکتروموتورها با انتقال انرژی به صورت الکتریکی به دستگاه باعث صرف جویی در انرژی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

صدای کم: الکتروموتورها نسبت به سایر موتورها دارای صدای کناری هستند و این ویژگی آن‌ها را برای کاربردهایی مناسب می‌کند که نیاز به صدای کم دارند.

نیاز به نگهداری کم: الکتروموتورها نسبت به سایر موتور‌ها و موتورهای سوختی نیاز به نگهداری کمتری دارند؛‌ زیرا قطعات کمتری دارند و به دلیل کمبود قطعات مکانیکی احتمال خرابی آن‌ها نیز کاهش می‌یابد.

صفر آلودگی هوا: الکتروموتورها هیچ گونه آلاینده‌ای در هوا منتشر نمی کنند و برای حفظ محیط زیست بسیار مفید هستند.

قابلیت کنترل دقیق: الکتروموتورها به کمک کنترلرهای الکتریکی امکان کنترل دقیق برای قدرت و سرعت دستگاه را دارند.

الکتروموتور و ژنراتور

مزایای ژنراتور

ژانراتورها نیز به دلیل مزایایی که دارند کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنعت دارند در این بخش از مقاله می‌خواهیم مزایای ژانراتورها را برای شما بیان کنیم.

 • تولید برق: ژانراتورها می‌توانند به صورت کثیر انرژی الکتریکی را تولید کنند و به تامین برق برای مصارف مختلف مانند صنعت، ادارات، خانه و… کمک کنند.
 • افزایش کارایی‌: با استفاده از ژانراتورها، کارایی و بهره وری در تولید برق افزایش می‌یابد.
 • قابلیت حمل و نقل آسان: ژانراتورها به دلیل اندازه و وزن کم قابلیت حمل و نقل آسان تری دارند.
 • استفاده از منابع تجدید ناپذیر‌: ژانراتورها که از منابع تجدید ناپذیر مانند باد، خورشید و آب استفاده می‌کنند یک منبع انرژی پاک و قابل تجدید می‌باشد.
 • اطمینان از تامین برق: اگر برق قطع شود می‌توان از ژانراتورها استفاده کرد؛‌ زیرا تضمین می‌کند که نیروها و تجهیزات بدون هر گونه وقفه و با انرژی الکتریکی مدوام عمل می‌کند.
 • کنترل دقیق توان و فرکانس: ژانراتورها با امکان کنترل دقیق که بر ردی توان و فرکانس تولیدی آن‌ها قابلیت اعمال دارد، می‌تواند در کاربردهایی مانند تولید برق صنعتی و و دیگر کاربردها مفید هستند.
 • مقرون به صرفه: ژانراتورها می‌تواند به دلیل صرفه جویی در مصرف سوخت و هزینه‌های بالای تولید برق به صرفه باشند.

 تفاوت الکتروموتور و ژنراتور چیست؟

در این بخش از مقاله می‌خواهیم تفاوت الکتروموتور و ژنراتور را بیان کنیم و مهم‌ترین تفاوت ان‌ها اشاره کنیم.

 • ژنراتور انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنر در صورتی که الکتروموتور از برق برای تولید انرژی مکانیکی استفاده می‌شود.
 • الکتروموتور از قانون دست چپ فلمینگ پیروی می‌کنر در صورتی که ژنراتور از قانون دست راست فلمینگ پیروی می‌کند.
 • منبع انرژی الکتروموتور‌ها ژنراتور است اما منبع انرژی ژنراتور توربین آبی، بادی و بخار است.
 • در الکتروموتورها جریان برق باید به سیم پیچ آرمیچر برای به حرکت درآوردن و چرخش آرمیچر منتقل می‌شود در صورتی که سیم پیچ آرمیچر در ژنراتور کار تولید برق را انجام می‌دهد.

خرید الکتروموتور و ژنراتور

خرید الکتروموتور و ژنراتور به صورت آنلاین نیز ممکن است و نیازی نیست که شما به فروشگاه‌های صنعتی مراجعه کنید شما می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاهی پویان انواع الکترموتور و ژنراتور را مشاهده کنید و براساس نیاز خود اقدام به خرید کنید.

کلام آخر

به پایان این مطلب رسیدیم امید است اطلاعاتی که درباره تفاوت الکتروموتور و ژنراتور در اختیار شما قرار دادیم مفید باشد چنانچه در این خصوص نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.